Peste 1.200 de artişti, din nu mai puţin de 14 ţări, vor susține spectacole în Parcul Rozelor cu ocazia Festivalului Inimilor.
Festivalul Internațional de Folclor „Festivalul Inimilor” este de mulți ani o sărbătoare a folclorului mondial, iar ediția din acest an va avea loc în perioada 8-12 iulie în organizarea Primăriei Timişoara, a Consiliul Local şi a Casa de Cultură a Municipiului. Spectacolele vor avea loc între orele 19:30 și 24:00 pe scena Teatrului de Vară din Parcul Rozelor. Evenimentul este inclus în Calendarul UNESCO.

La această ediție a Festivalului Inimilor vor fi prezente formații precum Ansamblul Gkud “Alat-Aswisslion” din Trebinje,  Ansamblul «Harmonya» al Universității Angel Kanchev din Ruse, Ansamblul folcloric «University 2 » al Universității de Stat Ivane Javakhishvili din Tbilisi, Ansamblul “Panghat Performing Arts Group ” din Ahmedabad,  Ansamblul “Alianza”, Ansamblul ”Mirche Acev” din Skopje, Ansamblul ”Lozioara” și ”Cavalerii Armoniei”din Boșcana, raion Criuleni, Ansamblul din Maidanpek, Ansamblul “Clog America” din South Jordan, Utah,  Ansamblul « Aboriginal Dance Culture & Arts Group» din Taiping, districtul Taichung, Ansamblul „Hasad” din Zonguldak, Ansamblul ”Vecelka” din Liov și Ansamblul “Szeged Tancegyuttes” din Szeged.

Din țara noastră participă, printre alții, Ansamblul “Zarandul” Arad, Ansamblul Folcloric Național “Transilvania” , Ansamblul Folcloric Profesionist “Maria Tănase”, Ansamblul Folcloric Profesionist “Drăgan Muntean” din Deva,  Ansamblul “Bihorul”, Ansamblul “Bîrzava” , Ansamblul “Semenicul” , Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul – Junii Sibiului” , Ansamblul “Arcanul” al Universitățíi „Ștefan cel Mare” și Ansamblul Artistic Profesionist „Mureșul”.

Programul Festivalului Inimilor 2015

Miercuri, 8 iulie, ora 19.30 – Parcul Rozelor
– Spectacol susţinut de ansamblul folcloric „Timişul” cu participarea soliştilor vocali: Nicoleta Voica, Petrică Moise, Andreea Voica, Carmen Popovici-Dumbravă, Dumitru Stoicănescu, Stana Stepănescu, Doriana Talpeş, Maria Borţun Popescu, Ancuţa Fleşariu, Camelia Miuţescu, Ramona Roescu şi Cornel Brici.

Joi, 9 iulie
Ora 18.30 – Catedrala Ortodoxă Mitropolitană
– Depunerea de coroane la Monumentul Crucificării din faţa Catedralei Mitropolitane
– Parada portului popular pe traseul: Catedrală – Operă – Catedrală – Parcul Rozelor.

Ora 19.30 – Parcul Rozelor
– Deschiderea festivalului, spectacol susţinut de ansamblurile: „Ghiocelul” (Giroc), Formația de dansuri Giarmata, „Boldureana” (Boldur), „Ritmi Detstva” (Rusia), „Armenișana” (Armeniș), „Zestrea Gugulanilor” (Caransebeș), „Lugojana” (Lugoj), „Mladost” (Timișoara), „Bârzava” (Reșița), „Bihorul” (Oradea), „WICI” Song and Dancer Theater (Chicago, SUA), „Ceata Junilor” (Sibiu), „Fundacio Columbia Folklore” (Columbia), „Porolissum” (Zalău) şi „Doina Gorjului” (Tg.Jiu).

Vineri, 10 iulie, ora 19.30 – Parcul Rozelor
– Spectacol susţinut de ansamblurile: „Cununița” (Bănia), „Vargovcan” (Slovacia), „Păstrătorii Tradiției” (Pecica), „Florile Mureșului” (Vladimirescu), „Zarandul” (Arad), tinerii de la „Timișul”, „Ballet Folklorico del Norte” (Mexic), „Doina Timișului” (Timișoara), „Folklor Kurumu” (Turcia), „Banatul” (Timișoara), „Esbart Marboleny” (Spania), „ORO” (Niș, Serbia), „University 2” al Universității de Stat Ivane Javakhishvili din Tbilisi (Georgia), „WICI – Song and Dancer Theater” (Chicago, SUA).

Sâmbătă, 11 iulie, ora 19.30 – Parcul Rozelor
– Spectacol susţinut de ansamblurile: „Pusta Banatului” (Timișoara), Ansamblul de dansuri tradiționale din Pietroasa, „Kud Majdanpek” (Serbia), „Szeged Tancegyuttes” (Ungaria), „Eszterlanc” (Timişoara), „Szederinda” (Tormac), „Pacsirta” (Tileagd), „Cununița” (Bănia), „Mărgăritare Basarabene” (Republica Moldova), „Kremikovche” (Bulgaria), „Mirche Açev” (Macedonia), „Vargovcan” (Slovacia), „Ritmi Detstva” (Rusia), „ORO” (Niș, Serbia), „Esbart Marboleny” (Spania), „Folklor Kurumu” (Turcia), „University 2” Tbilisi (Georgia), „WICI” Song and Dancer Theater (Chicago, SUA), „Fundacio Columbia Folklore” (Columbia).

Duminică, 12 iulie
Ora 11.00 – Muzeul Satului Bănăţean
– Spectacol susţinut de formaţiile participante la festival
Ora 19.30 – Parcul Rozelor
– Spectacol susţinut de ansamblurile: „Timișul” – copii și tineret, „Kremikovche” (Bulgaria), „Kud Majdanpek” (Serbia), „Cununița” (Bănia), „Ritmi Detstva” (Rusia), participanții la seminarul de folclor, „Mărgăritare Basarabene” – Republica Moldova, „Mirche Açev” (Macedonia), „Vargovcan” (Slovacia), „WICI – Song and Dancer Theater” (SUA), „ORO” (Niș, Serbia), „Esbart Marboleny” (Spania), „Folklor Kurumu” (Turcia), „Fundacio Columbia Folklore” (Columbia), „University 2” Tbilisi (Georgia).

Mai multe informații pe http://festivalulinimilor.ro/

Comentarii

comentarii

Spune-ti si tu parerea. Opinia ta e importanta.