Peste 150 de meşteri populari din zone geografice şi etnografice cunoscute ale ţării, dar şi din străinătate, vor participa, în perioada 20 – 22 iulie, la Târgul Meşterilor Populari, ce va avea loc în Parcul Nicolae Bălcescu din Oradea.

Potrivit comunicatului remis de Muzeul Ţării Crişurilor, organizatorul acestui eveniment, deschiderea oficială a târgului va avea loc vineri, 20 iulie, la ora 19, dar târgul va fi practic deschis de vineri de la ora 11.

Meşterii populari vor veni din diferite zone ale ţării, Maramureş, Bucovina, Moldova, Dobrogea, Muntenia, Oltenia, Banat, Transilvania, Bihor, dar şi din Ungaria, Serbia, Camerun şi Republica Moldova.

Ei vor expune obiecte din ceramică, obiecte de fier, lemn, papură şi împletituri din nuiele, piese textile, port popular tradiţional, podoabe, pictură naivă, icoane pe sticlă, ouă încondeiate, sticlă, măşti, jucării din lemn şi dulciuri tradiţionale.

Vor fi prezente cu standuri şi asociaţiile unde activează copii cu dizabilităţi: “Down”, Centrul de Zi “Iedera”, “Wilhelmina”, “Alsterdorf”, toate din Oradea.

În fiecare seară vor avea loc spectacole de muzică populară cu ansambluri folclorice ce vor întregi manifestarea culturală.

Fiind o ediţie jubiliară, a 25-a, vor fi premiaţi meşterii care au fost fideli târgului timp de 25 de ani.

Programul pentru public al Târgului Meșterilor Populari:

* vineri, 20 iulie: 11.00 – 20.00,

* sambătă, 21 iulie: 9.00 – 20.00,

* duminică, 22 iulie: 9.00 – 19.00.

Programul târgului mai cuprinde și spectacole de muzică și dansuri populare, acestea fiind organizate astfel:

Vineri, 20 iulie 2018, orele 18.00-20.30. Prezintă: Ioana Urs

1. ANSAMBLUL FOLCLORIC „CRISIIA” – COCIUBA-MARE

2. ROXANA BUZLE

3. ANSAMBLUL FOLCLORIC „MUGURI ȘI MLĂDIȚE” – BEIUȘ

4. ANDREEA PUȘCAȘ- GROZA

5. ANSAMBLUL FOLCLORIC „PALISADA” – CUZAP

6. DANIELA RADA

7. ANSAMBLUL FOLCLORIC „CUNUNA DE PE CRIȘ” – TILECUȘ

8. RECITAL VIOARĂ CU GOARNĂ – MARIUS MIHUȚ

9. IOANA URS

Sambătă, 21 iulie 2018, orele 17.00-20.30. Prezintă: Gabriela Sabău

1. TARAFUL „LA OBÂRȘII, LA IZVOR” – ORADEA

2. ANSAMBLUL FOLCLORIC „DATINA” – ALEȘD

3. SIMONA CAP

4. LAVINIA CHIFOR

5. ANSAMBLUL FOLCLORIC „CODRENII BIHORULUI” – ROȘIA

6. ADRIANA ȘTIUBE

7. ANCA PAVEL CIUCIU

8. ANSAMBLUL FOLCLORIC „DOR ȘUNCUIAN” – ȘUNCUIUȘ

9. ANDRADA CRĂCIUN

10. ANDREI DEM

11. ANSAMBLUL FOLCLORIC „GORBOC” – MIȘCA

12. ROXANA BERINDE

13. ANSAMBLUL FOLCLORIC „BĂRDĂUȚA” – BOROD

14. GABRIELA SABĂU

Duminică, 22 iulie 2018, orele 16.00-19.00. Prezintă: Amalia Ursan

1. FLAVIA SFERLE

2. ANSAMBLUL FOLCLORIC „FLOAREA BARCĂULUI” – MARGHITA

3. ANDREI CORB

4. ANSAMBLUL FOLCLORIC „NYILO AKAC” – VALEA LUI MIHAI

5. EMILIA BORZA ȘUGAR

6. ANSAMBLUL FOLCLORIC „LIOARA” – ORADEA

7. AMALIA URSAN

8. ANDRADA TULVAN

9. ANSAMBLUL FOLCLORIC „ZESTREA BUDURESII” – BUDUREASA

Comentarii

comentarii

Spune-ti si tu parerea. Opinia ta e importanta.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.