ACS Poli Timişoara n-a izbutit decât o remiză în partida disputată, ieri, în compania celor de la FC Argeş. Bănăţenii lui Vali Velcea au terminat la egalitate, 2-2, după ce oaspeţii din sud au echilibrat balanţa la una din ultimele faze ale meciului. Chiar şi aşa, alb-negrii au urcat pe doi în seria a doua a Ligii secunde, profitând de eşecul suferit de Damila Măciuca la Braşov. Dacă în ultimele partide de pe teren propriu ACS Poli a reușit să se impună lejer, cu Argeșul lucrurile au stat cu totul altfel. Aflați cu cuțitul la os, pe penultima poziție în serie, piteștenii și-au organizat bine defensiva și au căutat să „muște” pe contraatac. Iar planul lor, oricât de simplu ar suna, le-a ieșit la perfecție elevilor lui Iulian Crivac, promovat „principal” la FC Argeș după demisia de la finele săptămânii trecute a lui Viorel Dumitrescu. Oaspeții au spart monotonia primei părţi, la o fază ce inițial nu anunța nimic. Ivănică a inițiat un contraatac, i-a pasat lui Alin Popa, care a profitat de lipsa de reacție a fundașilor timișoreni și a scuturat plasa porții lui Kirev. Şi cam atât până la pauză,  La începutul părții secunde, FC Argeș putea închide meciul, însă Marius Ion s-a pierdut atunci când s-a trezit față în față cu Kirev. ACS Poli a reușit egalarea în minutul 53, atunci când șutul lui Poparadu a fost deviat de un fundaș piteștean, iar mingea a ajuns la Boldea care a înscris din apropiere. Alb-negrii au continuat să atace, însă roadele au venit abia în minutul 80, atunci când Szekely a înscris printr-un lob peste portar, ieșit hazardat la marginea careului. N-a fost însă suficient pentru o victorie, piteștenii restabilind egalitarea peste numai cinci minute, dintr-un penalty obținut de Popa și transformat de același jucător. “O partidă grea, în care am avut de toate. Pot să spun că rezultatul e echitabil. Păcat că tratăm unele faze cu superficialitate, iar adversarii ajung destul de repede la poarta noastră. Per ansamblu, pot să spun că jocul nu a suferit, am căutat să combinăm, să ne creem ocazii și chiar am avut”

ACS Poli (antrenor Valentin Velcea): Kirev – Nohai, Petrovic, Șeroni, Marovic – Goge, Trandu, Poparadu (cpt.), Bălace – Boldea, Szekely. Au mai jucat Boștină, Dobricean și Artean.