Handbalistele patronate de Marian Muntean îşi continuă marşul spre revenirea în elită. Devencele au mai făcut o victimă în calea lor spre prima ligă, după ce au învins, categoric, 18-38, SCM Universitatea Piteşti. Gruparea antrenată şi coordonată din teren de Melinda Toth şi-a intrat în ritm şi, cel mai probabil, va încheia turul de campionat en fanfare. Şi asta după ce devencele au început luna noiembrie aşa cum au terminat-o şi pe cea precedentă: cu o victorie la scor, în faţa unui nou adversar modest. De data aceasta, „pradă” jocului ultra-ofensiv al hunedorencelor au căzut cele de la SCM Universitatea Piteşti. Argeşencele n-au putut sta în faţa tăvălugului pornit încă de acum şapte meciuri şi au scos mingea din poartă de nu mai puţin de 38 de ori. Ecuaţia celor două puncte s-a rezolvat încă din prima jumătate a partidei din sudul ţării, când devencele au reuşit să se desprindă la pas, graţie aceluiaşi triunghi prolific: Simion-Bîrsan-Bardac, prima fiind din nou cea mai bună marcatoare a echipei, cu 9 reuşite. În aceste condiţii, tabela sălii din Piteşti indica la pauză un reconfortant avans de zece goluri (7-17) pentru Cetate, a cărei misiune după pauză a fost mai mult decât uşoară. Ritmul a rămas acelaşi, devencele au punctat, din nou, la foc automat şi au plecat cu cele două puncte de la Piteşti. Mai mult, şi-au consolidat poziţia de lider autoritar la două capitole, cel mai bun atac (365 de goluri) şi cea mai bună apărare (195 de goluri primite). Toth şi compania se vor reîntoarce la Piteşti, peste nouă zile, când vor da piept cu CS Argeş, urmând ca până atunci să îşi mai regleze tirul şi duminică, în compania celor de la CSŞ Caracal.