Formaţia antrenată de Melinda Toth a izbutit duminică seara victoria cu numărul 10 în actuala stagiune. Handbalistele de la poalele cetăţii au făcut din nou spectacol, 44-27, cu CSŞ Caracal şi mai au doar două meciuri de jucat din acest tur. Devencele şi-au propus să obţină maximum pe semicerc şi în această lună. Ele şi-au completat golaverajul în faţa unor vizitatoare care au putut să menţină ritmul doar în prima repriză. Şase goluri i-au mai lipsit Cetăţii să ajungă la „cota” 50 în campionat. Deşi pragul părea greu de atins după începutul greoi de meci (6-5 în minutul 10 şi 8-8 în minutul 15), devencele au tras tare pe finalul primei părţi şi în debutul celei de-a doua şi au fost la doar câteva atacuri de a-i face pe plac patronului. Arţăgoase şi precise în atac, oltencele coordonate de Larisa Olteanu au surprins în primele 20 de minute ale întâlnirii, însă au cedat, treptat, sub presiunea duo-ului Ghidoarcă-Bardac, care a făcut legea pe semicerc, timp de mai bine de 20 de minute. Adică exact atunci când era nevoie: înainte şi după reluare. Cu un avans liniştitor la pauză (21-17), Deva n-a mai greşit atât de flagrant în defensivă şi în ultima jumătate şi, cu mai multă atenţie pe faza de atac, a dublat rapid avansul (32-18, minutul 40) şi şi-a asigurat un final liniştit. Cetate ajunge la 409 goluri marcate în 660 de minute jucate în acest sezon. Ultimele 120 le va bifa în această săptămână, mai întâi joi, la Piteşti şi apoi duminică, acasă, cu CS Timişoara.