Înotătorul Alexandru Bădeaţă (16 ani), legitimat la CSŞ Hunedoara s-a întors cu o medalie de bronz de la prima sa competiţie internaţională din carieră. Elevul profesoarei Anca Băjan a terminat al treilea proba de 400 de metri mixt din cadrul „Cupei Ţărilor Central-Europene”, desfăşurate, în weekend, la Zilina, Slovacia.  În debutul său la o competiţie de acest gen, hunedoreanul a încheiat cursa cu timpul de 4:41.94, fiind depăşit doar de Norbert Szabo (Ungaria, cu 4:30.47) şi Jakub Knesl (Cehia, cu 4:39.74). Alex a fost aproape de podium şi în proba de 200 de metri mixt, însă a terminat pe patru cu timpul de 2:12.59, fiind devansat de David Horvath (Ungaria, cu 2:06.67), Norbert Szabo (Ungaria, cu 2:07.44) şi Dominik Ciezkowski (Polonia, cu 2:11.58). Alexandru Bădeaţă a surprins pe toată lumea, evoluţia sa fiind unanim apreciată de toţi cei care au însoţit lotul României. „Ceea ce a reuşit Alex la această competiţie este de-a dreptul fantastic. Înaintea concursului propriu-zis, el avea al zecelea timp şi, sinceră să fiu, mă aşteptam să termine undeva în jurul locului opt şi asta pentru că pe celelalte culoare luau startul înotători foarte buni din Ungaria, Polonia sau Cehia. El s-a autodepăşit însă şi a izbutit să se claseze pe podium. Şi s-a văzut la final cât de fericit a fost. Este un sportiv exemplar, care se pregăteşte asiduu şi sunt sigură că performanţa din Slovacia îl va impulsiona”, a spus antrenoarea sa, Anca Băjan. Alături de sportivul hunedorean au mai urcat pe podium Robert Glinţă de la CSM Piteşti (argint la 100 de metri spate) şi Alexandru Fărcuţiu de la LPS Arad (argint la 100 de metri fluture).