DSC_0052FC Hunedoara a pierdut al treilea amical din această iarnă. După 0-2 cu CSO Cugir, 0-1 cu Corona Braşov, „negru-albaştrii” au cedat, 1-3, şi pe terenul celor de la FC Bihor, într-unul din ultimele teste ale perioadei de pregătire. Unicul gol al trupei de pe Cerna a fost marcat de Făgărăşanu, în minutul 60, din penalty.

Golurile orădenilor au venit de la Florean, în minutul 5, Târnăcop, în minutul 65, şi Ov. Bic, în minutul 89, la capătul unei partide cu multe ocazii clare de poartă. Marius Opric s-a bazat la Oradea, în mare parte, pe cei cu care va aborda şi primul joc oficial al anului, cu Olimpia Satu Mare. Astfel, „principalul” Hunedoarei a început cu Dragotă – Şoit, Cuciula, Ambruş, Roiu – Vajda, Vişan – R. Cristian, Făgărăşanu, Pepenar – I. Radu, iar pe parcurs i-a mai trimis în teren şi pe A. Ilie, Bier, Nicula, Suciu şi Contor (junior în probe). Asta în condiţiile în care cealaltă jumătate a lotului a rămas la Hunedoara, acolo unde a disputat un joc-şcoală cu echipa de juniori republicani (pierdută cu 1-2). Iar cei trimişi în teren pe „Iuliu Bodola” s-au achitat bine de sarcini, cel puţin în primele 45 de minute ale jocului, Pepenar şi Roiu semnând cele mai importante ocazii ale primei părţi. Atitudinea hunedorenilor s-a schimbat, culmea, după golul egalizator al lui Făgărăşanu, astfel că „roş-albaştrii” au dominat finalul de joc şi s-au impus, după două faze ceva mai închegate. Testul de la Oradea nu este ultimul din această perioadă, hunedorenii urmând să mai întâlnească, cel mai probabil, sâmbătă, CSO Cugir, într-o „revanşă” ce va avea loc în judeţul vecin.