druckeriaBănăţenii lui Srjdan Jovanovic s-au impus, spectaculos, 85-81, în faţa celor de la SCMU Craiova – una dintre revelaţiile acestui sezon. Vizitatorii din Oltenia s-au aflat la conducerea jocului timp de mai bine de 35 de minute, dar au cedat în final, după o serie de greşeli în atac, dar şi după un joc excelent făcut de debutantul Devan Downey.

Micuţul american a fost motorul “leilor”, mai ales pe final, când a acoperit aproape tot terenul, înscriind şi servindu-şi ideal colegii pe fază ofensivă. După un început sărac în puncte, în care „Leii din Banat” au condus cu 2-0 pe tabelă până la jumătatea minutului 4, craiovenii au preluat frâiele partidei. Timișorenii au fost ineficienți în fața coșului advers, iar sub celălalt panou, uriașul Drăgușin a făcut legea, recuperând aproape toate mingile și introducându-le în coș. Primele 10 minute s-au încheiat cu craiovenii în avantaj, 13-17. Sfertul 2 a fost însă un adevărat fiasco pentru alb-violeți. Oltenii s-au distanțat chiar și la 21 de puncte (25-46) tabela indicând la pauza mare 34-48. După impresia generală lăsată în prima jumătate a meciului, se prefigura un nou eșec pentru alb-violeți și, automat, prelungirea crizei de formă pe care a demonstrat-o echipa în acest retur.

Finalul a fost însă de minune pentru gazde, care deşi au dat, pe alocuri, impresia, că nu vor ţine pe Bega toate punctele, au revenit în ultimele 3 minute şi s-au impus graţie inspiraţiei lui Downey şi Sarovic.

Devan Downey a avut parte de un debut entuziasmant în alb-violet, marcând 29 de puncte, urmat pe lista marcatorilor de fostul său coleg de la South Carolina, Dominique Archie, cu 22. Au mai marcat Sarovic – 12, Popescu – 10, Gallimore – 5, Johnson – 4 și Z. Jovanovic – 3.