AcasăSPORTDava, victorioasă la finele turului

Dava, victorioasă la finele turului

Unica echipă de futsal din judeţ a încheiat prima jumătate a sezonului cu un succes. Elevii lui Karoly Gaşpari au învins cu 4-2 Clujana Cluj-Napoca şi au urcat pe locul opt în clasament. Cea de-a treia victorie a turului a venit mai uşor decât s-ar fi aşteptat unii. Aceasta, deşi Dava a fost condusă în două rânduri, de fiecare dată în prima parte.  Băieţii pregătiţi de Kory Gaşpari n-au disperat însă şi au revenit de fiecare dată în joc. Ba mai mult au şi condus cu autoritate pe final, când îşi puteau mări diferenţa. Începutul le-a pus însă (din nou) ceva mai multe probleme. Şuteu a deschis repede scorul (4) şi se părea că Dava va avea o misiune dificilă în faţa echipei care înainte de startul jocului avea acelaşi număr de puncte cu trupa de sub cetate. N-a fost de acord Adrian Moţ care a restabilit egalitatea la doar 120 de secunde distanţă. Ţinteşan şi-a adus iarăşi echipa în avantaj după o fază în care Dava nu s-a aşezat bine în defensivă, dar acelaşi Moţ l-a găsit excelent pe Buta şi s-a intrat la egalitate la pauză. Mult mai calmi după reluare, devenii au băgat toate cele trei puncte în sac în doar zece minute, graţie aceluiaşi Adrian Moţ, care a fost la locul potrivit de fiecare dată (25, 36). Oaspeţii s-au aruncat în atac pe final, renunţând chiar şi la portar, însă „portocalele” lui Gaşpari s-au apărat de minune şi au făcut ca punctele să rămână sub cetate. Dava încheie turul pe opt şi mai are de disputat, cel mai probabil, 60 de minute în acest an, în condiţiile în care vor mai juca pe 2 decembrie, acasă, cu Spicom Sfântu Gheorghe – în prima etapă a returului.