AcasăSTIRILiman Bike Race - cel mai spectaculos concurs de mountain-bike din vest

Liman Bike Race – cel mai spectaculos concurs de mountain-bike din vest

Peste 500 de biciclişti au luat startul  duminică la concursul de mountain-bike Liman Bike Race desfăşurată la Valea lui Liman în judeţul Timiş. Pe traseul de 30 de kilometri au concurat atât începătorii de la categoria Juniori, cât şi profesioniştii încadraţi în două categorii distincte: Elite şi Senior.

Cel mai aplaudat concurent a fost timişoreanul Nevan Chelciof care la numai 3 anişori a pornit să cucerească traseul pedalând pe o tricicletă.

Maghiarul Blazso Marton din Szeged a câştigat concursul la categoria Elite, iar lugojeanul Laurenţiu Bogdănescu la categoria seniori. Un alt lugojean, Narcis Roşu, a terminat cu cel mai bun timp la categoria sub 10 ani. Câştigătorii au primit premii în bani dar şi obiecte specifice biciclismului, premii acordate de către sponsorii competiţiei.