AcasăSPORTACS Poli, tot mai aproape de un tur imaculat

ACS Poli, tot mai aproape de un tur imaculat

Formația pregătită de Vali Velcea este la 90 de minute de un final de tur nepătat. Timișorenii au rămas și după meciul cu FCMU Baia Mare invincibili și visează cu ochii deschiși la revenirea în elită. Alb-negri au trecut cu 1-0 de formația maramureșeană, la capătul unui meci care a adus mai mult cu o partidă disputată în ligile inferioare. Enciua a ținut toate cele trei puncte pe Bega, cu reușita sa din minutul 14, pentru ca după aceea echipa sa să își complice singură existența, după numeroasele ratări. Succesul Timișoarei a fost însă îndelung contestat de antrenorul oaspeților, Ioan Tătăran reclamând faptul că Petrovic nu a primit roşu, ci doar galben, la faza din minutul 6, când a faultat din poziţie de ultim apărător. În plus, băimărenii susţin că au mai avut şi un penalty neacordat. „Suntem pe locul doi, suntem neînvinşi în acest sezon de Liga a II-a, iar astăzi, dacă valorificam ocaziile din prima repriză, avantajul nostru era mult mai mare”, a spus, la final,  Vali Velcea. Timișorenii mai au de disputat un singur joc oficial în acest sezon, duminică, 2 decembrie, pe terenul celor de la FC Bihor.

ACS Poli: Kirev – Redzepi, Petrovic, Miculescu, Marovic – Goge (Artean ’75), Trandu, Bălace (cpt.)(Poparadu ’58), Fl. Nanu – Boldea, M. Enciu (S. Szekely ’56) Antrenor: Valentin Velcea