AcasăSPORTHunedoara termină turul fără nici o înfrângere!

Hunedoara termină turul fără nici o înfrângere!

Echipa antrenată de Marius Opric a reușit performanța de a închiea un tur întreg de campionat fără nici un eșec! Băieții de pe Cerna au remizat, vineri, 1-1. pe terenul celor de la FC Zalău, la ultimul meci oficial din acest an și au încheiat prima jumătate a sezonului la șapte puncte distanță de CS Oșorhei. Hunedorenii au început excelent cea de-a cincea deplasare a turului și au condus cu 1-0 în Sălaj, după reușita lui Nicula, care a venit exact după un sfert de oră de joc. Lucrurile s-au schimbat însă în actul secund, iar gazdele, care se laudă cu cel mai bun atac din serie, au atacat furibund în căutarea golului egalizator. Și acesta a venit în minutul 57, când fundașul central Cornaci a trimis în plasă mingea respinsă inițial în față de portarul Hunedoarei, după un șut puternic al lui Cosmin Sabou. A urmat apoi o jumătate de oră intensă în care atât gazdele, cât și oaspeții au avut șansa victoriei. S-a terminat însă 1-1, iar echipa lui Marius Opric iernează prima în ierarhia seriei a V-a a Ligii a treia, cu un parcurs demn de consemnat. Este, alături de ACS Poli Timișoara, singura echipă din primele trei eșaloane ale fotbalului românesc, care n-a pierdut nici un joc de-a lungul unui tur întreg de campionat! ”Negru-albaștrii” intră în vacanță de abia peste două săptămâni, timp în care se vor mai pregăti la stadion, pentru ca după pauza de iarnă, primul joc oficial să fie programat doar în luna martie, în deplasare pe terenul Jiului Petroșani.

FC Hunedoara: A. Ilie – Dosan, Ambruș, Cuciula, Roiu – Găceanu – R. Cristian (Lintaru `79), Vajda (cpt.), Pepenar (Vișan `76), Făgărășanu – Nicula (I. Radu `74).Antrenor: Marius Opric

Clasamentul actualizat al finalului de tur îl regăsiți aici.