Acasă STIRI Înscriere la CLASA PREGĂTITOARE 2021 în ALBA: Peste 2.700 de locuri în...

Înscriere la CLASA PREGĂTITOARE 2021 în ALBA: Peste 2.700 de locuri în școli din județ. LISTA claselor pe unități de învățământ

[ad_1]

Peste 2.700 de locuri în 153 de clase pregătitoare sunt incluse în planul de școlarizare 2021-2022 făcut public miercuri de către Inspectoratul Școlar Județean Alba.

Cererile pentru înscrierea la clasa pregătitoare vor putea fi transmise din 29 martie.

Vezi și Înscrieri CLASA PREGĂTITOARE 2021: Calendar și noutăți pentru părinți. Cum se fac înscrierile în acest an, acte necesare

Cererea-tip de înscriere se poate completa online, transmite prin e-mail, prin poștă sau se poate depune la secretariatul unității de învățământ la care părintele dorește înscrierea copilului.

Copiii care împlinesc vârsta de 6 ani până la data de 31 august 2020, inclusiv, trebuie să fie înscriși în clasa pregătitoare, în conformitate cu prevederile Legii educației naționale nr. 1/2011. Procesul de înscriere în învățământul primar nu este condiționat de frecventarea grupei mari a învățământului preșcolar.

Copiii care împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2020, inclusiv, pot fi înscriși dacă dezvoltarea lor psihosomatică este corespunzătoare.

Pentru anul școlar viitor, în județul Alba sunt 2.774 locuri în 153,55 clase pregătitoare. Comparativ, în planul de școlarizare 2020-2021 erau 2.924 locuri în 152,3 clase pregătitoare.

Vezi Plan-scolarizare_clasa-pregatitoare-2021_2022 județul ALBA

Plan de școlarizare – clasa pregătitoare – An școlar 2021-2022

Învățământ de masă/ Normal / Step by Step / Limba română – total 180 locuri, 8 clase

Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia – 1 clasă – 22 locuri

Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 1 clasă – 22 locuri

Liceul Tehnologic ”Alexandru Domșa” Alba Iulia – 1 clasă – 22 locuri

Școala Gimnazială ”Vasile Goldiș” Alba Iulia – 1 clasă – 22 locuri

Școala Gimnazială ”Toma Cocișiu” Blaj – 1 clasă – 25 locuri

Liceul Tehnologic Sebeș / Școala Gimnazială ”Silviu Cărpinișianu” Sebeș – 1 clasă – 22 locuri

Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir – 1 clasă – 25 locuri

Școala Gimnazială ”Singidava” Cugir – 1 clasă – 20 locuri

Învățământ de masă/ Normal / Tradițional / Buget/ Limba română – total 1.804 locuri, 91 clase

ALBA IULIA

Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 2 clase – 44 locuri

Școala Gimnazială Micești – 1 clasă – 15 locuri

Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – 1 clasă – 25 locuri

Liceul Tehnologic ”Alexandru Domșa” Alba Iulia – 1 clasă – 22 locuri

Școala Gimnazială Bărăbanț – 1 clasă – 22 locuri

Liceul Tehnologic ”Dorin Pavel” Alba Iulia– 1 clasă – 22 locuri

Școala Gimnazială ”Avram Iancu” Alba Iulia – 4 clase – 88 locuri

Școala Gimnazială ”Ion Agârbiceanu” Alba Iulia – 3 clase – 66 locuri

Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – 5 clase – 110 locuri

Școala Gimnazială ”Vasile Goldiș” Alba Iulia – 3 clase – 66 locuri

Seminarul Teologic Ortodox ”Sfântul Simion Ștefan” Alba Iulia – 1 clasă – 22 locuri

AIUD

Colegiul Național ”Titu Maiorescu” Aiud – 1 clasă – 22 locuri

Școala Gimnazială ”Axente Sever” Aiud – 2 clase – 44 locuri

Școala Gimnazială ”Ovidiu Hulea” Aiud – 2 clase – 44 locuri

SEBES

Liceul cu Program Sportiv ”Florin Fleșeriu” Sebeș – 1 clasă – 22 locuri

Școala Gimnazială ”Mihail Kogălniceanu” Sebeș – 2 clase – 44 locuri

Școala Gimnazială Nr. 2 Sebeș – 3 clase – 66 locuri

Școala Gimnazială Petrești – 2 clase – 50 locuri

BLAJ

Colegiul Național ”Inochentie Micu Clain” Blaj – 2 clase – 40 locuri

Liceul Tehnologic Greco-Catolic ”Sfântul Vasile cel Mare” Blaj – 1 clasă – 25 locuri

Școala Gimnazială ”Simion Bărnuțiu” Tiur Blaj / Școala Gimnazială ”Ion Micu Moldovan” Blaj – 1 clasă – 15 locuri

Școala Gimnazială ”Petru Pavel Aaron” Blaj – 1 clasă – 12 locuri

Școala Gimnazială ”Toma Cocișiu” Blaj – 1 clasă – 25 locuri

CUGIR

Școala Gimnazială ”Iosif Pervain” Cugir – 2 clase – 34 locuri

Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir – 1 clasă – 25 locuri

Școala Gimnazială ”Singidava” Cugir – 1 clasă – 20 locuri

TEIUȘ

Liceul Teoretic Teiuș – 2 clase – 50 locuri

ZLATNA

Liceul Corneliu Medrea” Zlatna / Școala Gimnazială ”Avram Iancu” Zlatna – 2 clase – 40 locuri

OCNA MUREȘ

Liceul Teoretic ”Petru Maior” Ocna Mureș – 1 clasă – 22 locuri

Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” Ocna Mureș – 3 clase – 66 locuri

Școala Gimnazială Noșlac – 1 clasă – 18 locuri

CÂMPENI

Școala Gimnazială Câmpeni – 2 clase – 49 locuri

ABRUD

Școala Gimnazială ”Avram Iancu” Abrud 2 clase – 44 locuri

BAIA de ARIEȘ

Liceul ”Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieș – 1 clasă – 11 locuri

RURAL

Școala Gimnazială ”Nicodim Ganea” Bistra – 1 clasă – 18 locuri

Școala Gimnazială ”Ioan Maiorescu„ Bucerdea Grânoasă – 1 clasă – 22 locuri

Școala Gimnazială Câlnic – – 1 clasă – 24 locuri

Școala Gimnazială ”Ștefan cel Mare” Cetatea de Baltă / Școala Primară Tătârlaua-– 1 clasă – 13 locuri

Școala Gimnazială Ciugud – – 1 clasă – 15 locuri

Școala Gimnazială Crăciunelu de Jos – 1 clasă – 11 locuri

Școala Gimnazială ”Decebal” Cricău – 1 clasă – 16 locuri

Școala Gimnazială Daia Română – 1 clasă – 20 locuri

Școala Gimnazială ”Nicolae Drăgan” Galda de Jos – 1 clasă – 14 locuri

Școala Gimnazială Gârbova – 1 clasă – 22 locuri

Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Ighiu – 1 clasă – 12 locuri

Școala Gimnazială Ighiel – 1 clasă – 11 locuri

Școala Gimnazială Șard – 1 clasă – 16 locuri

Liceul Tehnologic Jidvei – –1 clasă – 20 locuri

Liceul Tehnologic Jidvei / Școala Gimnazială Veseuș – 1 clasă – 16 locuri

Școala Gimnazială ”Simion Lazăr” Lunca Mureșului – 1 clasă – 20 locuri

Școala Gimnazială ”Ion Breazu” Mihalț – 1 clasă – 22 locuri

Școala Gimnazială Pianu de Sus – 1 clasă – 15 locuri

Școala Gimnazială ”Augustin Bena” Pianu de Jos – 1 clasă –16 locuri

Școala Gimnazială ”David Prodan” Săliștea – 1 clasă – 18 locuri

Școala Gimnazială Săsciori – 1 clasă – 16 locuri

Școala Gimnazială Loman – 1 clasă – 9 locuri

Școala Gimnazială Răchita – 1 clasă – 20 locuri

Școala Gimnazială ”Duvlea-Zdrenghea” Sebeșel – 1 clasă – 20 locuri

Școala Gimnazială ”Ion Pop Reteganul” Sâncel – 1 clasă – 13 locuri

Școala Gimnazială ”Ioan de Hunedoara” Sântimbru – 1 clasă – 10 locuri

Școala Gimnazială Șugag – 1 clasă – 25 locuri

Școala Gimnazială ”Avram Iancu” Uunirea – 1 clasă – 13 locuri

Școala Gimnazială ”Ion Bianu” Valea Lungă – 1 clasă – 13 locuri

Șoala Gimnazială ”Iuliu Maniu” Vințu de Jos – 2 clase – 34 locuri

Învățământ de masă/ Normal / Tradițional / Taxă/ Limba română

Liceul Teoretic ”Sfântul Iosif” Alba Iulia – 2 clase – 46 de locuri

Învățământ de masă/ Normal / Tradițional / Buget/ Limba germană

Liceul German Sebeș – 2 clase – 37 locuri

Învățământ de masă/ Normal / Tradițional / Buget/ Limba maghiară

Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud – 1 clasă – 22 locuri

Învățământ de masă/ Normal / Waldorf / Buget/ Limba română

Liceul Tehnologic ”Dorin Pavel” Alba Iulia – 1 clasă – 22 locuri

Învățământ de masă/ Simultan / Tradițional / Buget/ Limba română – total 596 locuri, 41,55 clase

Școala Gimnazială ”Ovidiu Hulea” Aiud / Școala Gimnazială ”Liviu Rebreanu” Aiud – 0,5 clase – 5 locuri

Liceul Agricol ”Alexandru Borza” Ciumbrud – 0,5 clase – 8 locuri

Școala Gimnazială Răhău – 0,5 clase – 12 locuri

Școala Gimnazială ”Simion Bărnuțiu” Tiur Blaj – 0,5 clase – 4 locuri

Școala Gimnazială ”Axente Sever” Mănărade – 0,25 clase – 5 locuri

Școala Gimnazială ”Iosif Pervain” Cugir / Școala Primară Mugești – 0,25 clase – 2 locuri

Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir / Școala Gimnazială ”Ioan Mihu” Vinerea – 0,5 clase – 12 locuri

Liceul Teoretic Teiuș / Școala Primară Căpud – 0,5 clase – 7 locuri

Liceul Corneliu Medrea” Zlatna / Școala Gimnazială ”Sava Albescu” Feneș – 0,5 clase – 16 locuri

Liceul Corneliu Medrea” Zlatna / Școala Primară Pirita – 0,25 clase – 4 locuri

Liceul Corneliu Medrea” Zlatna / Școala Primară Trâmpoiele – 0,25 clase – 2 locuri

Liceul Corneliu Medrea” Zlatna / Școala Primară Valea Mică – 0,25 clase – 4 locuri

Liceul Teoretic ”Petru Maior” Ocna Mureș / Școala Primară Uioara de Jos – 0,25 clase – 5 locuri

Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” Ocna Mureș / Școala Gimnazială Războieni – 0,25 clase – 3 locuri

Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” Ocna Mureș / Școala Primară Cisteiu de Mureș – 0,5 clase – 8 locuri

Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” Ocna Mureș / Școala Uioara de Sus – 0,25 clase – 5 locuri

Școala Gimnazială Câmpeni / Școala Primară Mihoești – 0,25 clase – 2 locuri

Școala Gimnazială Câmpeni / Școala Primară Vârși – 0,25 clase – 1 loc

Liceul Tehnologic ”Țara Moților” Albac – 0,5 clase – 15 locuri

Școala Primară Cionești – 0,25 clase – 6 locuri

Școala Primară Dealu Lămășoi – 0,2 clase – 1 loc

Școala Primară După Pleșe – 0,5 clase – 1 loc

Școala Gimnazială Almașu Mare – 0,2 clase – 2locuri

Școala Primară Cib – 0,25 clase – 2 locuri

Școala Primară Glod – 0,25 clase – 2 locuri

Liceul Tehnologic de Turism și Alimentație Arieșeni – 0,5 clase – 6 locuri

Școala Gimnazială ”Avram Iancu” Avram Iancu – 0,25 clase – 6 locuri

Școala Primară Târsa – 0,33 clase – 5 locuri

Școala Gimnazială Berghin – 0,5 clase – 9 locuri

Școala Primară Ghirbom – 0,25 clase – 3 locuri

Școala Gimnazială Gârde – 0,25 clase – 4 locuri

Școala Primară Ciuldești – 0,2 clase – 2 locuri

Școala Primară Acmariu – 0,25 clase – 6 locuri

Școala Primară Bucium Cerbu – 0,25 clase – 1 loc

Școala Primară Bucium Poieni – 0,2 clase –3 locuri

Școala Primară Deal – 0,25 clase – 3 locuri

Școala Gimnazială ”Ion Agârbiceanu” Cenade – 0,5 clase – 4 locuri

Școala Gimnazială ”Aron Cotruș” Cergău Mare – 0,5 clase – 11 locuri

Școala Gimnazială ”Ștefan cel Mare” Cetatea de Baltă – 0,5 clase – 6 locuri

Școala Gimnazială Ciuruleasa – 0,5 clase – 5 locuri

Școala Primară Buninginea – 0,25 clase – 7 locuri

Școala Gimnazială ”Septimiu Albini” Cut – 0,25 clase – 5 locuri

Școala Gimnazială Doștat – 0,25 clase – 4 locuri

Școala Primară Boz – 0,25 clase – 7 locuri

Școala Gimnazială Fărău – 0,5 clase – 7 locuri

Școala Gimnazială Benic – 0,33 clase – 2 locuri

Școala Primară Galda de Sus – 0,25 clase – 2 locuri

Școala Primară Oiejdea – 0,25 clase – 5 locuri

Școala Gimnazială ”Emil Racoviță” Gârda de Sus – 0,25 clase – 2 locuri

Școala Primară Ocoale – 0,25 clase – 6 locuri

Școala Gimnazială Hopârta – 0,5 clase – 6 locuri

Școala Primară Silivaș – 0,5 clase – 7 locuri

Școala Gimnazială ”Horea” Horea – 0,5 clase – 10 locuri

Școala Primară Trifești – 0,25 clase – 2 locuri

Școala Gimnazială Țelna – 0,5 clase – 4 locuri

Școala Gimnazială Întregalde – 0,5 clase – 2 locuri

Școala Gimnazială Bălcaciu – 0,5 clase – 10 locuri

Școala Primară Feisa – 0,25 clase – 3 locuri

Școala Gimnazială Livezile – 0,25 clase – 9 locuri

Școala Gimnazială Ciuguzel – 0,5 clase – 5 locuri

Școala Primară Băgău – 0,2 clase – 1 loc

Școala Gimnazială ”Dr. Petru Span” Lupșa – 0,5 clase – 6 locuri

Școala Primară Mușca – 0,5 clase – 6 locuri

Școala Gimnazială Meteș – 0,5 clase – 8 locuri

Școala Primară Ampoița – 0,25 clase – 6 locuri

Școala Primară ”Dionisie Popoviciu” Tăuți – 0,25 clase – 6 locuri

Școala Gimnazială Mirăslău – 0,5 clase – 4 locuri

Școala Primară Decea – 0,34 clase – 8 locuri

Școala Gimnazială Mogoș – 0,25 clase – 2 locuri

Școala Gimnazială Ohaba – 0,25 clase – 3 locuri

Școala Gimnazială Strungari – 0,2 clase – 6 locuri

Școala Gimnazială ”Prof Univ Dr Gheorghe Beleiu” Poiana Vadului – 0,25 clase – 4 locuri

Școala Primară Costești– 0,25 clase – 1 loc

Școala Primară Făgetu de Sus – 0,25 clase – 1 loc

Școala Primară Păștești – 0,25 clase – 1 loc

Școala Gimnazială Poșaga de Jos – 0,5 clase – 4 locuri

Școala Gimnazială ”Demetriu Radu” Rădești – 0,5 clase – 6 locuri

Școala Gimnazială Roșia de Secaș – 0,25 clase –3 locuri

Școala Primară Tău – 0,25 clase – 5 locuri

Școala Primară Ungurei – 0,5 clase – 8 locuri

Școala Gimnazială ”Cloșca” Cărpiniș – 0,5 clase – 9 locuri

Școala Primară Gura Minei – 0,5 clase – 7 locuri

Școala Primară Gura Roșiei – 0,25 clase – 7 locuri

Școala Primară Sălciua de Jos – 0,5 clase – 8 locuri

Școala Primară Mărgineni – 0,25 clase – 1 loc

Școala Primară Tărtăria – 0,25 clase – 1 loc

Școala Primară Căpâlna – 0, 5 clase – 13 locuri

Școala Primară Pleși – 0,5 clase – 2 locuri

Școala Primară Tonea – 0,2 clase – 2 locuri

Școala Primară Sântimbru Fabrică – 0,2 clase – 2 locuri

Școala Gimnazială Scărișoara – 0,5 clase – 8 locuri

Școala Gimnazială Lăzești – 0,25 clase – 1 loc

Școala Primară Negești – 0,5 clase – 3 locuri

Școala Gimnazială Sohodol – 0,25 clase – 5 locuri

Școala Primară Luminești – 0,25 clase – 1 loc

Școala Gimnazială Stremț – 0,5 clase – 8 locuri

Școala Gimnazială ”Vasile Bologa” Geoagiu de Sus – 0,5 clase – 5 locuri

Școala Primară ”Ștefan Meteș” Geomal – 0,5 clase – 2 locuri

Școala Gimnazială ”Iosif Sârbu” Șibot – 0,5 clase – 7 locuri

Școala Primară Băcăinți – 0,25 clase – 2 locuri

Școala Primară Balomiru de Câmp – 0,25 clase – 1 loc

Școala Gimnazială Șona – 0,5 clase – 13 locuri

Școala Gimnazială Sânmiclăuș – 0,5 clase – 10 locuri

Școala Gimnazială ”Gheorghe Dancu” Biia – 0,25 clase – 1 loc

Școala Gimnazială Drașov – 0,25 clase – 4 locuri

Școala Primară Cunța – 0,25 clase – 3 locuri

Școala Primară Șpring – 0,25 clase – 4 locuri

Școala Primară Vingard – 0,5 clase – 4 locuri

Școala Primară Mărtinie – 0,2 clase – 3 locuri

Școala Gimnazială ”Gheorghe Maier” Unirea – – 0,5 clase – 6 locuri

Școala Primară Dumbrava – 0,5 clase – 7 locuri

Școala Gimnazială Vadu Moților – 0,5 clase – 11 locuri

Școala Primară Lunca – 0,25 clase – 6 locuri

Școala Gimnazială Vidra – 0,25 clase – 3 locuri

Școala Gimnazială Ponorel – 0,5 clase – 7 locuri

Școala Primară Valea Vințului – 0,25 clase – 9 locuri

Școala Primară Vurpăr – 0,25 clase – 8 locuri

Învățământ de masă/ Simultan / Tradițional / Buget/ Limba germană

Colegiul Național ”Inochentie Micu Clain” Blaj – 0,25 clase – 5 locuri

Învățământ de masă/ Simultan / Tradițional / Buget/ Limba maghiară

În actualizare

Învățământ de masă/ Simultan / Tradițional / Buget/ Limba romani (rromani)

Școala Gimnazială ”Simion Balint” Roșia Montană/Școala Primară Gura Roșiei – 0,25 clase – 5 locuri

Învățământ special/ Normal / Tradițional / Buget/ Limba română

Centrul Școlar de Educație Incluzivă Alba Iulia – 1 clasă – 6 locuri

Liceul Tehnologic ”Timotei Cipariu” Blaj – 1 clasă – 4 locuri

Învățământ special/ Simultan/ Tradițional / Buget/ Limba română

Liceul cu Program Sportiv ”Florin Fleșeriu” Sebeș – 0,5 clase – 4 locuri

 

Elevii vor fi repartizați aleatoriu în clasele pregătitoare, fie în ordinea alfabetică a numelor copiilor, fie prin tragere la sorți.

Nu va exista opțiunea de alegere a învățătorului/învățătoarei.

Pentru copiii care împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie-31 decembrie 2021 nu mai este necesară evaluare psihosomatică. Este obligatorie doar recomandarea de la grădiniță.

Dosarul pentru înscriere la clasa pregătitoare 2021-2022 – acte necesare:

  • Cererea de înscriere în clasa pregătitoare 2021 – Vezi Model CERERE înscriere
  • Recomandarea de la grădiniță/rezultatul evaluării copilului de la CJRAE/CMBRAE – Vezi Model CERERE eliberare recomandare grădiniță
  • Copie a actului de identitate al părinților/părintelui
  • Copie a certificatului de naștere al copilului (acestea vor fi certificate „conform cu originalul” de către secretariatul unității de învățământ, pe baza documentelor originale)
  • Alte documente în funcție de starea civilă a părinților – de exemplu: părinții divorțați depun la înscriere dovada modului în care se exercită autoritatea părintească și la care dintre ei a fost stabilită locuința minorului
  • Declarația pe propria răspundere pentru înscrierea la clasa pregătitoare 2021 – Vezi Model declarație pe proprie răspundere

ÎNSCRIERE la CLASA PREGĂTITOARE 2021-2022 – CALENDAR

17 martie: afișarea circumscripțiilor școlare și a planului de școlarizare propus, respectiv numărul de clase pregătitoare alocate, la fiecare unitate de învățământ, inclusiv pe site-ul acesteia, dacă există, și pe site-ul inspectoratului școlar. Afișarea, la sediul fiecărei unități de învățământ și pe site-ul acesteia, dacă există, sau pe site-ul inspectoratului școlar, pentru unitățile de învățământ care nu au site propriu, a informațiilor care permit părinților să cunoască activitatea specifică clasei pregătitoare din cadrul unității, cum ar fi: posibilitatea organizării procesului de învățământ în cadrul unei grădinițe aflate în structura școlii sau în consorțiu cu școala, posibilitatea organizării programului Școala după școală, fotografii ale spațiului în care se desfășoară activitatea la clasa pregătitoare.

18 martie: postarea pe site-ul CJRAE/CMBRAE a modelului de cerere – tip pentru evaluarea dezvoltării copiilor care împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2021, inclusiv, și care: nu au frecventat grădinița; s-au întors din străinătate; afișarea programului de evaluare a copiilor la avizierul și pe site-ul CJRAE/CMBRAE; postarea pe site-ul inspectoratelor școlare, respectiv al unităților de învățământ cu nivel preșcolar/primar a modelului de cerere-tip pentru evaluarea dezvoltării copiilor care au frecventat grădinița și care împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2021, inclusiv

19 martie: anunțarea, prin afișare la sediul unității de învățământ/ pe site-ul acestora, a criteriilor specifice de departajare elaborate de unitățile de învățământ, în urma consultării cadrelor didactice și a partenerilor sociali – sindicate, consiliu reprezentativ al părinților – după verificarea existenței unor elemente de discriminare de către consilierul juridic al inspectoratului școlar și aprobate în consiliul de administrație al unității de învățământ; anunțarea, prin afișare la sediul unității de învățământ/ pe site-ul acestora, a listei documentelor care să dovedească îndeplinirea criteriilor specifice de departajare și a procedurii privind constituirea formațiunilor de elevi

22 martie – 27 aprilie: Evaluarea dezvoltării copiilor care împlinesc 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2021 și eliberarea recomandării pentru înscrierea în învățământul primar

Pentru copiii care au frecventat grădinița – înregistrarea cererilor transmise/depuse la unitățile de învățământ cu nivel preșcolar pentru obținerea recomandării de înscriere în clasa pregătitoare; eliberarea/transmiterea către părinte de către unitatea de învățământ cu nivel preșcolar a recomandării de înscriere în clasa pregătitoare sau în grupa mare, după caz

Pentru copiii care NU au frecventat grădinița sau au revenit din străinătate – înregistrarea de către CJRAE/CMBRAE a cererilor de evaluare, depuse/transmise de părinți pentru copiii care îndeplinesc criteriile; planificarea de către CJRAE/CMBRAE a organizării evaluării; afișarea și comunicarea programării pentru participarea la evaluare; desfășurarea evaluării copiilor de către CJRAE/CMBRAE; eliberarea/transmiterea către părinte de către CJRAE/CMBRAE a recomandării de înscriere în clasa pregătitoare sau în grupa mare, după caz

29 aprilie: transmiterea proceselor-verbale care cuprind listele cu numele copiilor și rezultatele evaluării, respectiv recomandarea de înscriere în clasa pregătitoare sau în grupa mare, după caz, de la unitățile de învățământ preșcolar sau CJRAE/CMBRAE, către comisiile județene/Comisia Municipiului București

29 martie – 28 aprilie: Completarea cererilor-tip de înscriere de către părinți/ tutori legal instituiți/ reprezentanți legali, online sau la unitatea de învățământ la care solicită înscrierea copiilor; depunerea/transmiterea cererilor-tip de înscriere la unitatea de învățământ la care solicită înscrierea copiilor, inclusiv a recomandării de înscriere în clasa pregătitoare, după caz, respectiv a declarației pe proprie răspundere și a documentelor necesare în copie simplă; validarea fișelor de înscriere generate de aplicația informatică

Prima etapă de înscriere în învățământul primar – 10 – 20 mai 2021:

10 – 11 mai 2021: procesarea de către comisia națională a cererilor-tip de înscriere, cu ajutorul aplicației informatice și repartizarea copiilor la școala de circumscripție;

11 – 18 mai 2021: procesarea la nivelul unităților de învățământ, pe baza informațiilor din cererile-tip de înscriere și din documentele depuse/transmise de părinți/ tutori legal instituiți/reprezentanți legali, a cererilor prin care se solicită înscrierea la o altă unitate de învățământ decât la școala de circumscripție, pe locurile rămase libere;

Procesarea cererilor-tip de înscriere se face în ordine, respectând următoarele priorități:

a) în prima fază sunt admiși la școala de circumscripție copiii ai căror părinți au solicitat acest lucru în cererea-tip de înscriere

b) în a doua fază se procesează cererile părinților care solicită înscrierea la o altă unitate de învățământ decât școala de circumscripție, pe locurile rămase libere

c) în a treia fază sunt admiși la școala de circumscripție copiii ai căror părinți au solicitat înscrierea la o altă unitate de învățământ decât școala de circumscripție, dar nu au fost înmatriculați, din lipsă de locuri

20 mai 2021: afișarea în unitățile de învățământ și pe site-ul inspectoratului școlar a candidaților înmatriculați și a numărului de locuri rămase libere.

A doua etapă de înscriere în învățământul primar (21 mai – 10 septembrie):

21 mai 2021: comunicarea, prin afișare la unitățile de învățământ și pe site-ul inspectoratului, a procedurii specifice de repartizare a copiilor pe locurile disponibile, elaborate de inspectoratul școlar;

24 mai – 31 mai 2021: depunerea/transmiterea cererii-tip de înscriere la secretariatul unității de învățământ aflate pe prima poziție dintre cele trei opțiuni exprimate pentru etapa a doua, de către părinții copiilor care nu au fost cuprinși în nicio unitate de învățământ în etapa anterioară sau care nu au participat la prima etapă;

4 iunie 2021: afișarea la fiecare unitate de învățământ a listelor finale pentru clasa pregătitoare.

1 – 10 septembrie 2021: centralizarea și soluționarea de către inspectoratul școlar a cererilor părinților/tutorilor legal instituiți/reprezentanților legali ai copiilor care nu au fost încă înscriși la vreo unitate de învățământ.

 


Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


ȘTIREA TA – Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.



[ad_2]

Source link

Comentarii

comentarii

Spune-ti si tu parerea. Opinia ta e importanta.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

- Advertisment -

Most Popular

Cum poți arăta fabulos toamna. 3 trucuri pe care le folosesc specialiștii pentru ținute senzaționale

Toamna a venit, iar temperaturile de vară au fost înlocuite cu unele mult mai scăzute, puloverele, jachetele sau pardesiile făcându-și loc rapid...

Vrei să-ți pregătești mașina pentru iarnă? Iată 6 lucruri pe care trebuie neapărat să le faci înainte de prima ninsoare

Să petreci timp asigurându-te că mașina ta este pregătită pentru iarnă nu numai că te poate ajuta să previi o avarie sau...

Vrei să îți menții angajații fericiți și motivați? Află cum să organizezi un teambuilding de succes!

Dacă și tu ești antreprenor, atunci probabil că știi deja cât de importantă este echipa pe care ți-o formezi și care va...

Ce ingrediente sa incluzi in rutina de ingrijire a pielii pentru rezultate uimitoare

Ingrijirea pielii este importanta atat pentru a avea un ten care sa arate impecabil, cat si pentru a-i pastra sanatatea. In ultimii...

Recent Comments

Adrian Negrila on EXPONATUL LUNII IULIE LA MCDR
Gaina Constantin on EXPONATUL LUNII IULIE LA MCDR
ce e prostia Regiunea Timis-Hateg? on Regiunea Vest? Poate Timiș-Hațeg
anonimul on Mircea-Molot
un cetatean responsabil on Controale sanitare în şcoli
un cetatean responsabil on Mostră de necivilizație la Banpotoc

Comentarii

comentarii

%d blogeri au apreciat: