AcasăSPORTPrimele puncte pentru Timba pe teren propriu

Primele puncte pentru Timba pe teren propriu

După trei eșecuri succesive în sala „Constantin Jude”, fanii timișoreni au avut ocazia să vadă în sfârșit o victorie a celor de la Timba de la promovarea „urșilor” în elită. Elevii lui Bogdan Murărescu s-au impus cu 96-89 în fața celor de la Energia Rovinari, după un meci cu un final de infarct. Timba a început excelent meciul cu Energia Rovinari, reușind nu mai puțin de 30 de puncte în primul sfert (30-21). Următoarele 10 minute s-au aflat tot la discreția „urșilor”, la care a fost introdus pe parcurs Rickey Huckaby, americanul dovedind o eficiență parcă neobișnuită. La pauza mare, exact 20 de puncte le despărțeau pe cele două combatante, 53-33 în favoarea gazdelor. Lucrurile au continuat pe acelaşi ton şi în sfertul trei, când deşi jocul în atac n-a mai fost la fel de eficient, timişorenii au reuşit să intre cu 13 puncte avans în ultimele zece minute. Ultimul sfert le-a adus însă timișorenilor aminte de coșmarul de la Craiova, atunci când au condus de asemenea la o diferență considerabilă și s-au văzut învinși pe final. Cu trei minute înainte de final, Rovinariul se afla deja la conducere, chiar la o diferență de patru puncte, însă „urșii” s-au trezit din pumni și, ghidați de mâna bună a lui Huckaby de la linia de libere, și-au trecut prima victorie a sezonului în propriul fief. „A fost prima victorie acasă în acest campionat, în compania unei echipe foarte bune. Noi întotdeauna pregătim bine meciurile, s-a întâlmpat să întânim echipe mai bune decât noi pe foaie, să jucăm bine, dar să pierdem. Astăzi am învins, i-am surprins, am jucat cu toții bine. Noi nu ne-am concentrat să îl oprim pe Darby”,  a spus Murărescu la final.

Rickey Huckaby a fost MVP-ul „urșilor”, americanul marcând 23 de puncte. Acesta a fost urmat de Stojakovic – 18, Mihuți – 13, Milovic – 11, Glynn – 9, Popa – 9, Chief – 8 și Johnson – 5.