AcasăSPORTŞi-a venit şi victoria externă

Şi-a venit şi victoria externă

După trei remize externe la rând, ACS Poli a adus şi primele trei puncte de pe teren străin. Timişorenii  s-au impus pe terenul „lanternei” din B2, CSM Rm. Vâlcea, cu 2-0, la capătul unui joc dominat „d-al capo al fine”. Până la deschiderea scorului, reuşită de Boldea în minutul 20, Szekely în câteva rânduri şi Trandu au avut bune ocazii de a înscrie. Tot cei doi, puteau majora diferenţa până la pauză, dar gazdele, care nu au avut decât două faze fixe la poarta lui Kirev, au reuşit să scape doar cu 0-1. La fel au stat lucrurile şi în partea secundă, chiar dacă Nkongue a ameninţat în minutul 47 poarta bănăţeană. Bălace a punctat pentru 2-0, după o frumoasă acţiune personală, iar Szekely, Trandu şi Boştină au trecut pe lângă alte goluri. În ciuda succesului, alb-negrii nu reușesc să pătrundă în zona locurilor promovabile, atât Damila Măciuca, cât și Corona Brașov câștigându-și jocurile disputate ieri după amiază.

ACS Poli (antrenor Vali Velcea): Kirev – Nohai, Petrovic, Şeroni, Marovic – Goge (72, Artean), Poparadu, Trandu (75, Dobricean), Bălace – Boldea, Szekely (63, Boştină).