AcasăSPORTVictorie mare la Mediaş!

Victorie mare la Mediaş!

BC Timişoara a obţinut un succes extrem de important, la Mediaş, în derby-ul „european” al rundei. Elevii lui Srjdan Jovanovic au învins Gazul cu 77-69, după o partidă în care cele două formaţii şi-au împărţit în mod egal perioada de dominare. Alb-violeții au simțit pentru prima oară gustul victoriei după despărțirea de Predrag Badnjarevic, reușind să învingă tocmai pe terenul singurei formații românești calificate în primăvara europeană, Gaz Metan Mediaș. Asta deşi, după primele două sferturi, lucrurile nu păreau să se aşeze tocmai în favoarea „leilor”. Gazdele au început excelent meciul şi înainte de pauza mare conduceau, confortabil, 31-15! . La reluare, ardelenii au avut o nouă perioadă fastă, cu unavans de 13 puncte, însă timișorenii au început să recupereze încetul cu încetul din handicap. După 55-49 în favoarea gazdelor la finele sfertului 3, timișorenii au demonstrat în sfertul 4 că n-au venit în excursie la Mediaș. Cu 5 minute rămase pe ceas s-a produs momentul psihologic al jocului, inițiat de Zlatko Jovanovic. Playmakerul Timișoarei a marcat de unul singur 8 puncte consecutive, aducând echipei sale un avans de 6 lungimi (65-59). Pe final, Mediașul nu s-a regăsit, iar BC Timișoara a speculat excelent la libere și a obţinut astfel o victorie extrem de importantă în economia campionatului.

Zlatko Jovanovic a fost MVP-ul partidei, contribuind cu 26 de puncte, 3 recuperări și 3 pase decisive la victoria alb-violeților. Pentru BC Timișoara au mai punctat Sarovic – 16, Jelenic – 8, Popescu – 8, Archie – 7, Johnson – 6Djerasimovic – 4, Căpușan – 2.